NBS, zielona infrastruktura: maty rozchodnikowe zamiast trawników

Stosowanie mat rozchodnikowych zamiast trawników to przykład zielonej infrastruktury i NBS w miastach – sucholubna roślinność pozwala korzystać z usług ekosystemowych, a równocześnie oszczędzać zasoby i koszty utrzymania takich terenów.

Rozchodników nie trzeba kosić ani zbyt często podlewać – to duża oszczędność kosztów utrzymania w porównaniu z trawnikami w miastach.

Rozchodniki należą do sukulentów, czyli grupy roślin, które potrafią gromadzić wodę w specjalnie do tego celu przeznaczonych organach: liściach, łodygach bądź korzeniach. Sukulenty, zwane inaczej roślinami gruboszowatymi (w języku łacińskim succulentus znaczy soczysty) to grupa roślin, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Pochodzą zazwyczaj z rejonów, gdzie rzadko pada deszcz. Rośliny te gromadzą wodę w okresie, gdy jest jej dużo i powoli zużywają w czasie suszy.

Najszybciej możemy uzyskać efekt zazielenionej powierzchni stosując maty rozchodnikowe. Ich instalacja jest łatwa – rozwija się je na uprzednio przygotowanym gruncie jak trawę z rolki.

Rozchodników nie trzeba kosić, dobrze znoszą nasłonecznienie, a podlewa się je tylko w przypadku długotrwałej suszy. To roślinność sucholubna, wysokogórska, bardzo trwała i mało wymagająca, przystosowana do ekstremalnych warunków. Rozchodniki są mrozoodporne, niektóre gatunki zimozielone.

Ważne jest, żeby stosować maty rozchodnikowe na osnowie z włókna kokosowego, które z czasem ulega biodegradacji. Stosowanie mat rozchodnikowych, w których użyto osnowy z włókien sztucznych nie jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nie jest to też trwałe rozwiązanie, ponieważ z czasem roślinność na takich matach obumiera (korzenie rosnących roślin napotykają na barierę w postaci sztucznego materiału i nie mogą się rozwijać, przebić do gruntu).

Gdzie można spotkać takie realizacje? Jest ich dość dużo w miastach, także polskich. Poniżej kilka przykładów zastosowania mat rozchodnikowych.

Płaskie zielone dachy ekstensywne

Kwitnące rozchodniki na skośnym zielonym dachu zrealizowanym przez APK Dachy Zielone w 2017 r. Zdjęcie z lipca 2019, fot. Katarzyna Wolańska

Skośne dachy zielone z roślinnością ekstensywną

Specjalne maty rozchodnikowe Sempergreen do dachów skośnych. Realizacja APK Dachy Zielone. Fot. Katarzyna Wolańska.

Maty rozchodnikowe jako roślinność w pasach drogowych

Zgodnie z obecnym trendem powiększania terenów zieleni w miastach hiszpańska gmina Igualada (65 kilometrów od Barcelony) zastosowała rozchodniki w pasach drogowych. Wybrano maty rozchodnikowe Sempergreen ze względu na łatwą instalację, szybki efekt i niskie koszty utrzymania takiego terenu zieleni.

Mata rozchodnikowa wiosną w pasie drogowym przy ul. Kowalskiej w Gdańsku,
źródło: Zielona Strona Gdańska, fot. Katarzyna Szumała

Francja, miasto Saint-Agathon, gdzie przy chodniku zainstalowano maty rozchodnikowe zamiast tradycyjnych trawników.

Maty rozchodnikowe w trakcie instalacji w listopadzie 2019,

Maty rozchodnikowe na rondzie

Gmina szukała ładnego zielonego pokrycia gruntu, który nie wymagałby dużych nakładów przy utrzymaniu. Kwitnące maty rozchodnikowe w połączeniu z głazami i oleandrami zapewniają piękny widok.

Pasy oddzielające na autostradach z zastosowaniem mat rozchodnikowych

Autostrada A33 w okolicach miejscowości Bielefeld w Niemczech, gdzie zastosowano maty rozchodnikowe. W sumie zainstalowano11 500m2 maty rozchodnikowej wzdłuż 7,9 km autostrady A33.
Kwitnące maty rozchodnikowe w pasie oddzielającym na autostradzie A33 w okolicach Bielefeld w Niemczech. Utrzymanie mat nie wymaga wielu prac, dzięki czemu można oszczędzać zasoby i koszty. Roślinność na matach rozchodnikowych pomaga oczyszczać powietrze ze spalin.

Skarpy przy stadionach

Maty rozchodnikowo-ziołowe na skarpach wokół Stadionu Arena Gdańsk,
źródło: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, fot. Katarzyna Szumała

Zielone torowiska z mat rozchodnikowych Zielone przystanki z zastosowaniem mat rozchodnikowych

Zielone przystanki w Białymstoku w trakcie prac montażowych, źródło: www.bialystok.pl

Przyroda w mieście dostarcza nam wielu usług, dlatego mówimy o usługach ekosystemów. Rośliny pomagają lokalnie zagospodarować wody opadowe w miejscu, gdzie spada deszcz, zużywając część wody w procesach wegetacyjnych, a część powoli odparowując, przez co poprawia się mikroklimat. Zwiększają bioróżnorodność. Przyczyniają się do niwelowania negatywnych skutków miejskiej wyspy ciepła. Pomagają oczyszczać powietrze.

Artykuł zawiera lokowanie produktu.